Jeszcze kilka lat temu mchy uważano za irytujące, a ludzie usuwali je ze ścian lub kostki za pomocą myjek wysokociśnieniowych. Razem ze wzrastającą świadomością społeczeństwa, m.in. dotyczącą zagrożeń związanych ze środowiskiem, stosunek do mchów powoli się zmienia.

Wzrost mchu rozumiany jest jako naturalny proces, jako widoczna oznaka czystego powietrza. Część natury.

W Japonii od dawna zwyczajowo tworzy się ogrody z mchem.

Pielęgnacja mchów jest jednak zupełnie inna niż w przypadku kwiatów. Wynika to z faktu, że mchy nie wchłaniają wody z wymaganymi składnikami odżywczymi przez korzenie z gleby, ale przez całą powierzchnię liści.

Chcąc wykonać ogród z mchów, można oczywiście pozwolić na spontaniczny wzrost mchu, szczególnie na małych, zacienionych obszarach. Jednak takie wysiłki rzadko kończą się sukcesem lub często towarzyszą im niepowodzenia.

Najszybciej zazielenianie dużych powierzchni zapewniają maty z wcześniej uprawianymi mchami. Ta metoda jest od dawna stosowana w Japonii.

W ciągu wielu lat pracy, firma Green’s Green Ltd z siedziba w Japonii opracowała i opatentowała uniwersalne maty z mchu.

Maty z mchu SUNAGOKE ze względu na swoją wytrzymałość oraz bezobsługowość, doskonale nadają się do zastosowania jako roślinność na zielonych dachach, ogrodach wertykalnych, na terenach miejskich oraz w ogrodzie zamiast trawnika lub przy drogach i na torowiskach.

Mech nie ma drapieżników. Ze względu na występujące naturalnie w mchu substancje, żaden szkodnik nie żeruje na mchu.